Yuvarlak Termal Etiket

Yuvarlak Termal Etiket, baskısında görüntüleri ve kelimeleri malzemeye uygulamak için ısı kullanmanın iki farklı yolu vardır. Farklılıklar etiket yazıcınız için gece ve gündüz kadar net olabilir, ancak bir uzmana, belki biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu makalede, farklı termal etiket türleri, bazı kullanım durumları ve her tekniğin avantaj ve dezavantajları arasındaki farkları açıklayacağız.

Yuvarlak Termal Etiket

Termal etiket nedir sorusunun cevabı, görüntüyü uygulamak veya özel işlem görmüş yüzeylere yazı yazmak için ısı kullanan iki işlemden biri ile basılan etiketleri ifade edebilir.İki tür termal baskı, doğrudan termal baskı ve termal transfer baskıdır.

Termal Etiket Nedir?

Doğrudan termal yazıcılar, lamine boyayla kaplanmış özel kağıt veya baskı malzemeleri gerektirir. Lamine boya ile ilgili ilginç olan şey, biri renksiz olan kimyasal formlar arasında geçiş yapabilmesidir. Lamine boyayla kaplı boş bir sayfa boş bir levha gibi görünmektedir.

Doğrudan Termal Baskı Nedir?

Doğrudan bir termal yazıcı, baskı kafasında bir ısıtma elemanına sahiptir. Isı, baskı malzemesiyle temas ettiğinde, mürekkep renksizden koyuya döner ve yazı veya görüntüler belirir. Bu arada, bazen hareket eden baskı kafasıdır. Bazen hareket eden baskı yüzeyi  kağıt veya film yazıcıya bağlıdır. Etrafta yatan bir kargo teslimat kutunuz varsa, tırnağınızı veya kalem kapağını etiketin üzerine kazıyın. Koyu bir çizgi belirirse, muhtemelen doğrudan termal baskı ile uğraşıyorsunuzdur. Perakende satış makbuzu yazıcıları genellikle doğrudan termal baskı kullanır.

Doğrudan Termal Baskının Avantajları Nelerdir?

Mürekkep veya kartuş kullanmadıklarından, doğrudan termal yazıcılar, kağıt veya diğer baskı malzemeleri dışında doldurulması gereken sarf malzemelerini gerektirmez. Doğrudan termal yazıcılar hızlıdır, bu nedenle genellikle makbuzlar veya nakliye etiketleri için kullanılırlar. Doğrudan termal baskı, bilgileri yalnızca geçici, bir defalık kullanım için etiketlere aktarmak için iyi bir yoldur.

Doğrudan Termal Baskının Dezavantajları Nelerdir?

Doğrudan termal yazıcılar renkli olarak yazdıramaz. Bununla birlikte, etiket yazıcınız şirket logonuz ve diğer renkli öğelerle birlikte “boşluk” yazdırabilir. Boşlukları daha sonra termal bir yazıcıdan geçirebilirsiniz. Doğrudan termal baskı, küçük miktarlarda en uygun maliyetlidir. Büyük miktarda aynı etikete ihtiyaç duyduğunuzda düşünün, bir rulo veya daha fazlası  geleneksel baskı yöntemleri daha uygun olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer komplikasyon, dünyanın şu anda lamine boya sıkıntısı yaşıyor olmasıdır. Çin hükümeti, boyayı üreten tesislerin emisyonlarını azalttı ve üretim yavaşlamasına neden oldu.

Termal Transfer Baskı Nedir?

Doğrudan termal baskı ve termal transfer baskı arasındaki farkı hatırlama püf noktası “transfer” kelimesidir. Doğrudan termal baskı, baskı yüzeyinde zaten bulunan mürekkebi dönüştürmek için ısı kullanırken, termal transfer baskı, mürekkebin üzerine “aktarmak” için ısı kullanır.  Termal transfer yazıcıları, mumlu bir maddeyle kaplı geniş bir şerit kullanır. Isıtılmış baskı kafası, bal mumu erimesine ve özel işlem görmüş kağıt veya baskı malzemesi ile yapışmasına neden olur. Şerit normalde siyahtır, ancak farklı renklerde bulunurlar. Renkli termal etiketbaskıları termal transfer baskı ile olur. GHS güvenlik etiketleri (Küresel Uyumlaştırılmış Sınıflandırma ve Kimyasalların Etiketlenmesi Sistemi) genellikle termal transfer yazıcıları kullanılarak yerinde basılır.

Termal Transfer Baskının Avantajları Nelerdir?

Doğrudan termal baskı gibi, termal transfer baskı da hızı için kullanışlıdır. Ancak termal transfer baskı, renk ve ek dayanıklılık avantajına sahiptir. Bu iki özellik, düşük hacimli ve isteğe bağlı uygulamalar için iyi bir seçimdir.

Termal Transfer Baskı’nın Dezavantajları Nelerdir?

Termal transfer baskı şeritleri siyahtan farklı renklerde mevcut olsa da, teknoloji tam işlem renkli baskıya izin vermez. Örneğin, yeşil rengi yazdırmak istiyorsanız, yeşil bir yazıcı şeridi bulmanız gerekir. GHS güvenlik etiketleri sadece dört renk gerektirir, bu nedenle bu amaçla kullanılan termal transfer yazıcıları dört ürünle de donatılmıştır. Termal transfer yazıcıları ayrıca doğrudan termal yazıcılardan daha fazla malzeme tüketir; mumlu şeritler düzenli aralıklarla değiştirilmelidir.

Dega Basım Özel Hizmetler

Renkli yuvarlak etiket, renkli yuvarlak pul etiket gibi farklı tasarımlar istediğinizde Dega Basım’ı arayın. Dega Basım müşteri temsilcilerimize yuvarlak etiket tasarla dediğinizde sizden ayrıntıları alır ve tasarımını gerçekleştirir . Sizden onay aldıktan sonra baskı aşamasına geçer. Baskı hizmetlerimiz örneğin yuvarlak etiket tasarlatıp baskı siparişi verdikten sonra sizin daha sonra kullanabilmeniz için yuvarlak etiket png olarak dosyanızı da iletir. Tasarımlarınızı uzun süre kullanabilirsiniz.