Pos Cihazı Nasıl Çalışır?

0
3039
Pos Cihazı Nasıl Çalışır?
Pos Cihazı Nasıl Çalışır?, Pos cihazları alışverişimizin her anında bizlere destek çıkan, nakit taşımadığımız durumlarda hayat kurtaran ve iş yerlerinin işlerini kolaylaştıran aletlerdir. Pos cihazları günümüzde çok yaygındır ve pos cihazı olmayan bir yer neredeyse bulunmamaktadır. Pos cihazları içerisinde bulundurdukları termal rulolar ve satıcıların söylediğine göre bankaların kestiği paralar ile, nakit ödeme ile arasında her zaman birkaç lira fark çıkarır.

Pos Cihazı Nasıl Çalışır?, Pos cihazları alışverişimizin her anında bizlere destek çıkan, nakit taşımadığımız durumlarda hayat kurtaran ve iş yerlerinin işlerini kolaylaştıran aletlerdir. Pos cihazları günümüzde çok yaygındır ve pos cihazı olmayan bir yer neredeyse bulunmamaktadır. Pos cihazları içerisinde bulundurdukları termal rulolar ve satıcıların söylediğine göre bankaların kestiği paralar ile, nakit ödeme ile arasında her zaman birkaç lira fark çıkarır. Bu farkın kimi zaman 5-10 liraya kadar çıktığı gözler önündedir. Aslında her müşteriden 5 TL kesecek kadar masraflı bir şey kesinlikle değildir ve hiçbir banka öylesine bir kesinti sağlamamaktadır.

Pos Cihazı Nasıl Çalışır?

Pos cihazları kullanışlıdır fakat çoğu müşterinin kafasında “Pos Cihazı Çalışma Mantığı” ile ilgili sorular yer almaktadır. Pos cihazlarının çalışma biçimi basittir. Pos cihazları çipli ve çipsiz olarak ikiye ayrılmaktadır ve genel olarak çipsiz olmaktadır. Kart pos cihazına okutulur ve satış butonuna basılarak tutar girilir. Bazı pos cihazlarında önce satışın yapılıp, sonra kartın okuttuğu da görülmüştür. Satışa basıldıktan sonra tutar girilir ve müşteriden şifre istenir. Müşteri şifreyi onayladığında bir fiş çıkar. İlk çıkan fiş iş yerine aittir, ardından herhangi bir tuşa basılır ve ikinci fiş çıkar. İkinci fiş kart ile birlikte çıkarılır ve müşteriye verilir. İkinci fiş müşteri içindir.

Pos cihazlarının çipli çipsiz olanları dışında, bir de kablosuz olanları vardır. Kablosuz pos cihazları genellikle kuryeler tarafından kullanılmaktadır. Peki Kablosuz Pos Cihazı Nasıl Çalışır? Kablosuz pos cihazlarının mantığı da diğerleri ile aynıdır fakat kablosuz pos cihazları, İnternete ihtiyaç duymaktadır. Yani İnternet bağlantısının olmadığı bir yerde pos cihazının çalışması mümkün olmayacaktır. Kablolular dan tek farkı, cepte taşınıyor olabilmesidir ki bu, evine yemek söyleyenler için ciddi bir kolaylık sağlamaktadır.

Bunun dışında bir de karttan karta kullanımı değişen cihazlar bulunmaktadır. Örneğin kimi pos cihazları kredi kartından temassız ödeme almaktadır, bu müşterilere zaman kazandırır çünkü şifre girmeye uğraşmış olmayacaklardır. Yine de hırsızlara davetiye verdiği ve insanın cebinden bile para çekilebildiği için, tehlikeli bir durum açığa çıkarmaktadır. “Banka kartı Pos Cihazları Nasıl Kullanılır?” sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Kartı çipli ise okut, çipsiz ise kart girişine sok. Kalan işlem aynı.

Beko Pos Cihazı Nasıl Kullanılır?

Beko pos cihazları yazar kasa pos cihazlarıdır ve onların içerisinde en hızlı olanıdır. Beko Pos Cihazı Nasıl Kullanılır sorusunun cevabı:

  1. FONK. yazan büyük yere tıklanır ve ardından çekmece kısmına tıklanarak çekmece açılır.
  2. Ardından cihaza satış tutarı girilir ve satışla ilgili kısım seçilerek; nakit veya kredi kartı bölmesi seçilir. Kalan işlem diğer pos cihazları ile aynıdır.

Ayrıca eğer kupon ile ödeme yapılacaksa, Fonk kısmından sonra Kupon kısmına tıklanması gerekmektedir.

Pos Makinası Gün Sonu Nasıl Alınır?

Pos Makinesi Gün Sonu Nasıl Alınır sorusu özellikle işe yeni başlayanların kafasında ciddi bir soru işareti oluşturmaktadır. Cihazdan cihaza değişmektedir fakat genelinde çok basittir. En üstte ortada bulunan tuşa basılır, çıkan menüden gün sonu seçilir ve kolayca alınır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here