Pos Cihazı Nasıl Kullanılır?

0
7103
Pos Cihazı Nasıl Kullanılır

  Pos Cihazı Nasıl Kullanılır?, Pos cihazları alışverişimizin her anında bizlere destek çıkan, nakit taşımadığımız durumlarda hayat kurtaran ve iş yerlerinin işlerini kolaylaştıran aletlerdir. Pos cihazları günümüzde çok yaygındır ve pos cihazı olmayan bir yer neredeyse bulunmamaktadır. Pos cihazları içerisinde bulundurdukları termal rulolar ve satıcıların söylediğine göre bankaların kestiği paralar ile, nakit ödeme ile arasında her zaman birkaç lira fark çıkarır. Bu farkın kimi zaman 5-10 liraya kadar çıktığı gözler önündedir. Aslında her müşteriden 5 TL kesecek kadar masraflı bir şey kesinlikle değildir ve hiçbir banka öylesine bir kesinti sağlamamaktadır.

  Pos Cihazı Nasıl Çalışır?

  Pos cihazları kullanışlıdır fakat çoğu müşterinin kafasında “Pos Cihazı Çalışma Mantığı” ile ilgili sorular yer almaktadır. Pos cihazlarının çalışma biçimi basittir. Pos cihazları çipli ve çipsiz olarak ikiye ayrılmaktadır ve genel olarak çipsiz olmaktadır. Kart pos cihazına okutulur ve satış butonuna basılarak tutar girilir. Bazı pos cihazlarında önce satışın yapılıp, sonra kartın okuttuğu da görülmüştür. Satışa basıldıktan sonra tutar girilir ve müşteriden şifre istenir. Müşteri şifreyi onayladığında bir fiş çıkar. İlk çıkan fiş iş yerine aittir, ardından herhangi bir tuşa basılır ve ikinci fiş çıkar. İkinci fiş kart ile birlikte çıkarılır ve müşteriye verilir. İkinci fiş müşteri içindir.

  Pos cihazlarının çipli çipsiz olanları dışında, bir de kablosuz olanları vardır. Kablosuz pos cihazları genellikle kuryeler tarafından kullanılmaktadır. Peki Kablosuz Pos Cihazı Nasıl Çalışır? Kablosuz pos cihazlarının mantığı da diğerleri ile aynıdır fakat kablosuz pos cihazları, İnternete ihtiyaç duymaktadır. Yani İnternet bağlantısının olmadığı bir yerde pos cihazının çalışması mümkün olmayacaktır. Kablolular dan tek farkı, cepte taşınıyor olabilmesidir ki bu, evine yemek söyleyenler için ciddi bir kolaylık sağlamaktadır.

  Bunun dışında bir de karttan karta kullanımı değişen cihazlar bulunmaktadır. Örneğin kimi pos cihazları kredi kartından temassız ödeme almaktadır, bu müşterilere zaman kazandırır çünkü şifre girmeye uğraşmış olmayacaklardır. Yine de hırsızlara davetiye verdiği ve insanın cebinden bile para çekilebildiği için, tehlikeli bir durum açığa çıkarmaktadır. “Banka kartı Pos Cihazları Nasıl Kullanılır?” sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Kartı çipli ise okut, çipsiz ise kart girişine sok. Kalan işlem aynı.

  Temassız Pos Cihazı Nasıl Kullanılır?

  Pos cihazları ile pek çok işlemi yapmak mümkündür. Satış, taksitli satış, fiş iptali ya da gün sonu gibi akla gelebilecek pek çok işlem pos makinesi kullanımı ile mümkün hale gelir. Pos cihazları, ilk zamanlarda gerekli yere kartı takıp işlem yapmaya müsaade ederdi. Ancak teknolojinin gelişmesi ile beraber pos cihazlarında da pek çok güncelleme meydana gelir. Bu güncellemeler sayesinde pos cihazları ile temassız şekilde işlem yapmak da mümkün hale gelir. 

  Pos cihazları ile temassız şekilde işlem yapmak için öncelikle satış tutarı ilgili alana girilir. Ardından kredi ya da banka kartı, pos cihazında ilgili alana dokundurulur. Daha sonra alışveriş işlemi tamamlanmış olur. Pos cihazları ile temassız olarak işlem yapmak, son derece basittir.

  Beko Pos Cihazı Nasıl Kullanılır?

  Beko pos cihazları yazar kasa pos cihazlarıdır ve onların içerisinde en hızlı olanıdır. Beko Pos Cihazı Nasıl Kullanılır sorusunun cevabı:

  1. FONK. yazan büyük yere tıklanır ve ardından çekmece kısmına tıklanarak çekmece açılır.
  2. Ardından cihaza satış tutarı girilir ve satışla ilgili kısım seçilerek; nakit veya kredi kartı bölmesi seçilir. Kalan işlem diğer pos cihazları ile aynıdır.

  Ayrıca eğer kupon ile ödeme yapılacaksa, Fonk kısmından sonra Kupon kısmına tıklanması gerekmektedir.

  Pos Makinası Gün Sonu Nasıl Alınır?

  Pos Makinesi Gün Sonu Nasıl Alınır sorusu özellikle işe yeni başlayanların kafasında ciddi bir soru işareti oluşturmaktadır. Cihazdan cihaza değişmektedir fakat genelinde çok basittir. En üstte ortada bulunan tuşa basılır, çıkan menüden gün sonu seçilir ve kolayca alınır.

  Pos Cihazı Kullanımı Avantajları Nelerdir?

  POS makineleri ilk bakışta sadece ödeme yapılan bir araçmış gibi görünse de aslında pek çok işlevi bulunur. Bu işlevlerin her biri ise firmalara büyük avantaj dağlar. Pos cihazları takılan kartın doğru, sahte ya da geçerli olup olmadığını direkt şekilde kontrol eder. Bu sayede alışverişlerin kredi ya da banka kartı ile yapılması son derece güvenlidir. Aynı zamanda kartların alışverişe uygunluğunu ve hesapların müsait olup olmadığını da kontrol eder. Hesabın müsait olması durumunda ise ödeme işlemi gerçekleşir. Eğer müsait değilse de banka tarafından bakiye reddi şeklinde yanıt gelir. Bu durumda ise alışveriş yapılır veya yapılamaz. Her iki durumda, pos cihazı müşteriye bir işlem kağıdı üretir. Burada yapılan işleme ait tüm detaylar yer alır. Yani karta yansıyan alışverişin ayrıntıları, verilen kağıt üzerinde net biçimde belirtilir. Pos cihazı kağıdı iki adet olarak çıkar. Bir tanesi iş yerine aittir. Diğeri ise müşteriye verilir.

  Pos cihazları, kartla alışveriş yapmaya olanak sağladığı için kredi kartının ortaya çıkardığı tüm avantajları da yaşatır. Buradaki temel avantaj ise pos cihazı kullanma esnasında üretilen kağıtların yasal olmasından dolayı vergi kaçırma gibi durumlar oluşmaz. Ayrıca genel problemler arasında yer alan kayıt dışı ekonominin de bu sayede önüne geçmek mümkün hale gelir. Bu açıdan da pos cihazları ile kartların kullanımına yönelik devlet tarafından da birtakım destekler verilir. Bu sayede ülke ekonomisi için de sağladığı yarar, son derece fazladır. Aynı zamanda pos cihazları sahtecilik sorununun da önüne geçme konusunda avantajlı bir sistemdir.

  Pos Cihazı Kullanımı ve Özellikleri Nelerdir?

  Günümüzde alışverişlerin vazgeçilmezi haline gelen ve ufak esnaflarda dahi bulunan pos cihazlarının sahip olduğu pek çok özellik vardır. Pos makineleri sadece alışveriş sırasında para çekme olanağı tanımaz. Bunun yanı sıra sunduğu pek çok işlevi de mevcuttur. Satış işlemi, bu cihazların ilk amaçları ve yoğun kullanımları arasında yer alır. Bu cihazlar ile alışveriş kolayca yapılır. Ardından gerekli ödeme kart aracılığıyla pos cihazından yapılır. Ayrıca iade ve iptal gibi işlemler de pos cihazından gerçekleşir. Yanlış yapılan işlemler için iptal rahatlıkla yapılabilir. Ödemelerde provizyon durumu gerekli ise bu da pos cihazları aracılığıyla yapılır.

  Belirtilen işlemlerin haricinde pos cihazlarında gün başlangıcı ve gün sonu gibi işlemler de vardır. Muhasebe noktasında gerek duyulan gün sonu raporlarının kredi kartları için olanları da pos cihazlarından alınabilir. Pos makineleri sayesinde banka ile kısmi olarak gün sonu mutabakatı yapılabilir. Bu sayede işlemlerde doğruluk kontrolü de yapılır. Pos makineleri, kredi kartı alışverişlerinin hem muhasebesel hem de işlemsel kısmında kullanılabilir. Kullanım kolaylığının yanı sıra işlemsel açıdan hızlılığı ve insanların kredi kartlarına yoğunlaşması bu cihazların önemini ekstra artırır.

  Pos Cihazı Nasıl Kullanılır? Bilinmesi Gereken Unsurlar

  Pos cihazlarının çalışma mantığı kısaca şu şekildedir;

  • İlk etapta müşteri ürünü ya da hizmeti satın almaya karar verir.
  • Pos sistemi, satış vergisi dahil olmak üzere ürünün ya da hizmetin fiyatını hesaplar. Sonrasında satıldığını göstermek adına envanter sayısını güncel hale getirir.
  • Müşteri ödeme yapar. Müşterinin satın alma işlemini tamamlamak adına kredi kartı, banka kartı, puan, hediye kartı ya da ödemeyi gerçekleştirme noktasında nakit kullanması gerekir. Seçilen ödeme türüne göre müşterinin bankasının yapılacak işleme yetki vermesi gerekir.
  • Son olarak satış noktası, yapılan işlemi sonuçlandırılır. Bu da resmi açıdan satış yapılan andır. Ödeme yapıldıktan sonra dijital ya da basılı bir makbuz oluşturulur. 
 1. Pos Makinesi Nasıl Kullanılır?

  Pos Makinesi kısaca şu şekilde kullanılır;

  • İşlem tutarı girilip, yeşil tuşa basılır. 
  • Daha sonra ödeme yapılacak kart kullanılır. 
  • Kart okunduktan sonra satış tipi seçilir. 
  • Son olarak da işlem nüshası çıkarılır.
 2. Pos Cihazı Nasıl Yapılır?

  Pos cihazları genellikle kredi kartı ya da banka kartı üzerinden alışveriş imkanı sağlar. Bu sistem, son dönemlerde herhangi bir şifre girmeye dahi gerek kalmadan temassız biçimde de alışveriş olanağı sunar. Bunun için müşterilerin çalıştıkları banka üzerinden temassız kart almaları gerekir. Pos cihazları, temalı işlem için de kullanıma uygundur.

 3. Pos Cihazınızı Nasıl Alabilirsiniz?

  Pos cihazları temelde üç farklı şekilde satın alınabilir. Bunlar;

  • İşletmenin anlaşmalı olduğu bankalar bizzat gidip ya da internet üzerinden başvuru yapıp, 
  • Yazar kasa pos cihazı satışı yapan firmalardan,
  • İkinci el yazar kasa pos cihazı satışı yapan platformlardan alınır. 

  Ancak ikinci el pos cihazı almak isteyenlerin mutlaka cihazın bütün özelliklerini son derece dikkatli bir şekilde incelemeleri gerekir. Cihazın arızalı olması durumunda gerekli işlemler, ne yazık ki gerçekleşmez. Bu da mağduriyet yaşanmasına neden olur. Teknoloji marketleri ya da ikinci el şekilde satan platformlardan alınan pos makinelerinin vergi dairesinden vergi mükellefiyeti bulunup bulunmadığını da bakılması gerekir ki bunun için de vergi dairelerine gitmeye gerek yoktur. Güvenli bir deneyim için sıfır cihazlar satın almak, daha doğru ve avantajlı olur.

 4. Banka Kartı Pos Cihazı Nasıl Kullanılır?

  Banka kartı pos cihazı kullanımı oldukça basittir. İlk olarak banka kartını pos cihazına okutmak gerekir. Ardından pos cihazı üzerindeki satış butonuna işlem tutarı girilir. Sonrasında da satış isimli butona basılır. Butona bastıktan hemen sonra müşterinin şifre bilgilerin girmesi gerekir. Müşteri şifreyi doğru şekilde girdiği zaman bankadan onay alınıp satış bilgilerinin bulunduğu slip çıkarılır. Bu sayede banka kartı ile pos cihazı satışı yapılmış olur.

 5. [Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
  DEĞERLENDİRME
  Dega Basım
  Önceki İçerikYazar kasa Pos Kanunu
  Sonraki İçerikBarkod Font

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here