Etiket Kullanım Alanları Nelerdir?

etiket kullanım alanları

Etiketler kullanım amaçlarına göre farklı seçenekler sunar. Fiyat etiketleri, ürün etiketleri, barkod etiket, logo ve marka etiketleri, uyarı etiketleri, demirbaş etiketleri, organizasyon etiketleri, dosyalama etiketleri veya yıkama talimat etiketleri kullanım amacına göre tercih edilebilecek etiket çeşitleridir. Bu açıdan da özellikle arka yüzeyleri yapışkanlı olan ve kuşe kâğıt üzerine uygulanan baskılı etiket seçeneği birçok sektörde sıklıkla tercih edilir.

Günlük hayatta gözümüzden kaçsa da çok fazla yerde etiketlerle karşılaşırız. Marketlerde, kıyafetlerimizde, aldığımız ürünlerde birçok farklı etiket karşımıza çıkar. Etiketlerin kullanım alanları oldukça geniştir. Günlük hayatta dinamik olarak dolaşımda etiketler de vardır. Sıklıkla kullanılan baskılı etiketlerin genel olarak kullanım alanları;

  • Üretim
  • Fiyatlandırma
  • İmalat
  • Satış
  • Pazarlama
  • Stok Yönetimi
  • Kullanma Talimatları
  • Güvenlik-Uyarı 
  • Dosyalama-Arşiv
  • Organizasyon

Kullanım Alanlarına Göre Etiketlerin Sahip Olduğu Özellikler

Her sektörün kendi koşullarına göre etiket tercihlerini belirlemesi gerekir. Örneğin; gıda sektöründe buzlukta saklanacak gıdalar için soğuğa dayanıklı, sağlam etiket kullanmak gerekir. Dış mekânda sergilenecek ürünler için dış etkenlere karşı dayanıklı etiketler tercih edilir. Tekstilde yıkama talimatı etiketleri için ağır yıkamaya dayanıklı etiketler tercih edilir. Kullanım alanlarına göre etiketler gıda etiketleri, ev kimyasalları etiketleri, ilaç etiketleri, içecek etiketleri, kozmetik etiketleri, endüstriyel etiketler olarak sınıflandırılabilir.

Sıvıya, ısıya, neme, kimyasallara karşı dayanıklılık olarak etiket çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Eco Termal Etiket: Ortalama 3-6 ay kullanım ömrü olan, yüzeyinde koruyucu tabaka olmayan etikettir.

Kuşe Etiket: Pürüzsüz, yarı parlak orta seviyede dayanıklı, maliyeti düşük seçeneklerdir.

Velyum Etiket: Yüzeyi pürüzlü, orta seviyede dayanıklı, mat etiket çeşididir.

Lamine Termal Etiket: Ufak darbe ve sürtünmelere karşı dayanıklıdır. Koruyucu tabakası bulunur.

Silver Etiket: Mat veya parlak gri renkte, sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklı etikettir.

Floresan Etiket: Sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve turuncu renklerde üretilir suya, neme karşı dayanıklı değildir.

Etiket Kullanırken Avantaj Sağlamak İçin Yapılabilecekler

Etiketler birçok farklı amaç için kullanılır. Ürün etiketlerinde okunabilirlik, bilgi ve tasarım tüketiciyi etkiler. Ürün etiketleri için kendi özgün tasarımınızı eklediğiniz, reklam niteliğinde etiket tercih edebilirsiniz.

Etiket kullanırken kesinlikle çok uygun fiyatlı diye kalitesiz ürünler seçilmemelidir. Uzun vadede yazıcıya zarar veren kalitesiz etiketlerden uzak durmalısınız. Kullanım alanına etiket tercihini doğru yapmalısınız. Dayanıklılık ve görünüm açısından işinize en uygun etiketleri seçerek iş verimliliğine katkıda bulunabilirsiniz. 

Baskı kalitesine de mutlaka dikkat etmelisiniz. Yazıcı ve etiket uyumu baskı kalitesini etkileyen faktörlerden biridir. Ne kadar kaliteli ve ne kadar sağlam etiketler kullanırsanız işlerinizden aldığınız verim de bir o kadar artar. Direkt tüketiciye ulaşan etiketlerde tüketici analizleri olacağını unutmamalısınız. 

Kendi sektörünüzde en çok kullanılan etiket çeşitlerini belirleyerek seçimlerinizi daha kolay yapabilirsiniz. Etiket kullanırken avantaj sağlamak için kaliteden ödün vermemelisiniz. Uzun vadede maliyet avantajı sağlamak için rulo etiket çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Yüksek kalitede barkod etiketi çeşitlerini tercih ederek iş performansınıza katkıda bulunabilirsiniz. Dega Basım olarak bu konuda veya daha fazlası hakkında bizden her zaman destek alabilirsiniz.