Hangi Etiket İçin Hangi Ribon?

0
1602

  Şerit film halinde rulo olarak kullanılan ribon barkod yazıcılar ile etiketlere transfer baskı yapmak için gerekli olan bir sarf malzemesidir. Barkod cihazına, etiket kullanım amacına veya baskı imajı gibi birbirinden farklı durumlara göre ribon çeşitleri kullanılır. Ribon çeşitlerinin arasındaki farklı içerikteki reçine ve balmumu oranları belirler. Ribon çeşitleri kullanım alanına göre farklı özelliklerde seçenekler sunar;

  • Wax Ribon

  En fazla kullanılan ribon çeşidi wax ribondur. Yüksek oranda wax yani balmumu içeriği ile daha ekonomik ve daha kullanışlı bir seçenektir. %98 balmumu ve %2 reçineden oluşan wax ribon, çabuk eridiğinden daha az enerjiyle baskı alınmasını sağlar. Güneş ve ısıya maruz kalmayacak, çok fazla dayanıklılık istemeyen etiketler için uygundur.

  • Wax/Resin Ribon

  Reçine yani resin oranı daha fazla olan wax/resin ribonun baskı kalitesi yüksektir. %30 wax (balmumu) ve %70 resin (reçine) içeriği ile dış etkenlere ve kimyasallara karşı dayanıklı etiket baskı olanağı sunar. Sentetik malzemelere baskı yapmak için uygundur. Uzun süre dayanması gereken etiketler için tercih edilir.

  • Resin Ribon

  Resin (reçine) oranı %98 ve wax (balmumu) oranı %2 olan resin ribon, endüstriyel uygulamalar için uygun bir seçenektir. Yüksek ısı, kimyasallar veya aşınma gibi durumlara karşı dayanıklı etiket baskı sağlar. Tekstil baskılar için yaygın olarak kullanılır.

  Doğru Ribon Seçimi Nasıl Yapılır?

  Yukarıda görüldüğü gibi reçine oranı arttıkça ribonun dayanıklılığının yanı sıra kalitesi de artar. Ribon seçimini en doğru şekilde yapabilmek için şu soruları sormak gerekir;

  • Barkod kullanımıyla izlenen nedir? (Ekipman, ürün vb.)
  • Seçilen etiketin ne kadar süre ile kullanılması gerekiyor?
  • Etiketin maruz kalacağı çevre koşulları nasıl olacak?
  • Etiket ne tür bir yüzeye yapıştırılacak?
  • Ribonun kullanılacağı yazıcının markası ve modeli nedir?

  Hangi etiket için hangi ribonu seçmek gerektiğini bu soruları yanıtlayarak bulabilirsiniz. Örneğin; barkod etiketleri rafta kısa süre kalacak ürünler için olacaksa wax ribon tercih edilebilir ya da plastik üzerine barkod etiket yapıştırılacaksa wax/resin ribon seçilebilir.

  Barkod Cihazına Göre Ribon Nasıl Olmalı?

  Barkod yazıcı cihazlarının kafa kısmı ribon için önemli olan bir noktadır. Farklı marka ve model yazıcıların kafa kısmı da farklı tasarlanmıştır. Barkod cihazına göre kolay şekilde ribon seçmek için Dega Basım avantajlarından yararlanabilirsiniz. Her marka ve model cihaza uygun ribon seçeneğini sitemizde bulabilirsiniz. Yüksek kalitede, ekonomik wax ribon seçeneklerini cihaz marka ve modeline göre değerlendirebilirsiniz.  

  Ayrıca aklınızda ribon seçimiyle ilgili sorular varsa da uzmanlarımızdan dilediğiniz gibi destek alabilirsiniz. Cihaz marka ve modeline göre, etiket kullanım alanı ve amacına göre en uygun ribon çeşitlerini uygun fiyat olanaklarından yararlanarak sitemizden sipariş edebilirsiniz. Verimliliğinizi artıracak sarf malzemesi çözümleri için bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaçlarınızı en uygun şekilde karşılayabilirsiniz.

  [Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here