Etiket Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
1836
etiket seçerken dikkat edilecekler

  Markaların imzası niteliğinde olan etiketler imalat, satış ve satış sonrası süreçlerde etkilidir. Tüketicinin üründe ilk olarak dikkat etiği şey etikettir. Etiketin hem içerik hem de estetik olarak marka imajını güçlendirecek kalitede olması gerekir. Doğru seçilmeyen etiketler tüketici üzerinde olumsuz etki yapar. Barkod etiketi hem ürün bilgisi vermesi açısından hem de işlevsellik açısından önemlidir. Ürüne, kullanım koşullarına, raf ömrüne ve daha birçok kritere göre seçim yapılması gerekir. Etiket seçerken boyut ne olmalı, etiket malzemesi ne olmalı, etiket baskısı olmalı mı gibi soruların yanıtını arıyorsanız bu yazımızda bulabilirsiniz. 
  En İyi Etiketi Nasıl Seçilir

  Etiket Seçiminde 8 Önemli Nokta

  Barkod etiket seçimi yaparken de farklı etiketler seçerken de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Etiketlerin tüketici tarafından doğru algılanması ve marka imajını koruması önemlidir. Marka bilinirliğini arttıracak, firmanızın iş verimliliğini destekleyecek etiket seçimini şu noktalara dikkat ederek yapabilirsiniz;

  Öncelikli Kullanım Hedeflerini Dikkate Alın

  Etiket seçerken etiketin hangi ürünlerde kullanılacağı kullanım hedeflerini belirleyen etkenlerden biridir. Sektörlere göre ürün çeşitleri de değişir. Sağlık, tekstil, gıda gibi farklı sektörlerde ürünlerin yapısal özellikleri nasıl farklıysa etiketlerin de yapısal özellikleri farklı olacaktır. Etiket ürün üzerinde ne gibi bir işleve sahip olacak? İmalatta, satışta ve rafta neyi ifade edecek? Örneğin; ürün bilgisini dijital ortamda görülmesini sağlayan barkod etiketi seçimi ile kullanım talimatı etiketi seçimi farklı kriterlere göre yapılır. Kullanım hedefleri, etiketin materyalini belirleyen faktörlerdendir. Dış faktörlere karşı dayanıklı olması gereken etiket kuşe tercih edilebilir ya da 6 ay altında raf ömrü olan ürünlerde eko termal etiketler kullanılabilir.

  Etiketin Kullanım Alanın Belirleyin

  Etiketler ürünler üzerinde kullanılır. Ürünler de farklı kullanım alanlarında tercih edilebilir. Ürünün nerde kullanılacağı etiket materyalini, boyutunu ve tasarımını etkiler. Derin dondurucuda saklanması gereken ürünün etiketi farklı iken dış mekanda sergilenen ürünler için kullanılan etiketler farklı olur. Kullanım alanı, ürünün nerelerde durduğu nerelere gittiğini gösterir. Etiket tüm bu süreçlerde ürünün üzerinde okunur şekilde yer almalıdır. Etikette bozulma olmaması için kullanım alanına göre materyalden üretilmiş olması gerekir. Manavda bekledikten sonra market kasasında yolculuğu sın bulacak bir ürün için kuşe bazlı etiket tercih edilmesi daha uygundur. Doğru materyal, doğru teknolojinin belirlenmesinde kullanım alanına dikkat edilmelidir.

  İşlevsellik ve Kullanım Ömrüne Dikkat Edin

  Etiketim işlevselliği ürünün işlevselliği demektir. Ürünün çeşitli süreçlerden geçerken tanımlanmasını sağlayan etiket işlevsel olmalıdır. Bu işlevselliği de doğru teknolojiyi ve doğru materyali seçmek sağlar. Doğru yerde doğru etiket teknolojisinin kullanılması için bu tür verilerin doğru şekilde belirlenmesi gerekir. Ürünün raf ömrüne göre etiket seçimi de bir diğer önemli konudur. Rafta ne kadar süreyle kalacak sorusunu sorarak barkod etiket seçiminde bu noktayı belirleyebilirsiniz.

  Sektörel Kuralları ve Tüketici Kitlesini Önemseyin

  Her sektörün pazarda ürünlerin sunumu esnasında işleri kolaylaştıran kuralları vardır. Hangi sektörde hangi ürünleri tüketici karşısına çıkarıyorsanız bu sektörde kullanılan etiket türlerini bilmelisiniz. Tüketici kitlesine göre etiket tercihinde özellikle baskılı etiketlere yönelebilirsiniz. Baskılı etiketler tüketiciye hoş görünürken marka bilinirliğini arttıran etiketlerdir. Ürün ve tüketici arasındaki ilk bağı kuran etiket tercihinde hedef kitle mutlaka düşünmeniz gereken önemli bir detaydır.

  Gelişen Teknolojiyi Takip Edin

  Etiket üretiminde de diğer alanlarda olduğu gibi gelişmeler yaşanır. Son teknoloji özelliklere sahip etiketlerle rekabetin gerisinde kalmazsınız. Örneğin; dijital baskı etiketler daha gelişmiş seçeneklerdir. Etiket yazıcı programı ile daha hızlı ve daha kolay etiket uygulaması yapabilirsiniz. Etiket uygulaması için de ileri teknoloji araçlar tercih edebilirsiniz. Barkod etiket seçiminde bu tür tercihler maliyet ve zaman açısından tasarruf sağlar.

  Etiket Yazıcı Sisteminize Göre Seçeneklere Bakın

  Etiket yazdırmak için barkod yazıcı kullanıyorsanız etiket seçimini yaparken makine özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Barkotlarda silikleşme, okunamama gibi sorunların olmaması için barkod yazıcınıza uygun etiketler tercih edebilirsiniz.

  Barkod Okuyucu Sistemlerine Göre Seçim Yapın

  Etiketlerin üzerindeki barkotların okunması sağlayan barkod okuyucu sistemler değişebilir.  Etiket seçerken barkod okuyucunun türüne göre seçim yapılırsa bazı ürünler için aynı tipte etiketler kullanılabilir. Bu şekilde maliyeti düşürebilirsiniz.

  Etiket Seçiminde Önemli Noktalar

  Ürünün Transfer Yolculuğuna Dikkat Edin

  Ürün nereden nereye, nasıl ulaştırılıyor sorusu etiket seçiminde önemlidir. Tüm transfer süreçlerinde etiketin kaliteli şekilde ürün üzerinde kalması gerekir. Bunun için de doğru teknoloji ile üretilen doğru etiketler kullanılmalıdır.

  En İyi Etiket Nasıl Seçilir?

  Her sektörde ürün çeşidine göre kullanılması gereken etiket türleri vardır. Etiketin ısıya, neme, ışığa ya da başka dış etkenlere karşı dayanıklı olması gerekebilir. Buna göre etiket materyali farklı tercih edilir. İşlevsellik etiket seçiminde en önemli kriterdir. Ürünlerin dijital sistemde karşılığı olan barkod etiketlerinde işlevsellik çok daha önemli bir detaydır. Eko termal etiket, lamine etiket, kuşe etiket, vellum etiket gibi seçenekler arasında ürüne ve kullanım alanına en uygununu bulmak için bazı püf noktalara dikkat edilmelidir. Dega Basım olarak marka imajınızı güçlendirecek, maliyeti düşürecek işlevsel ve kullanım alanına uygun etiket seçimi yapmanızı sağlıyoruz.

  [Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here