Barkod Yazıcılar

Barkod Yazıcılar, rulo barkod etiketlere baskı yapmak için kullanılan cihazlardır. Barkod yazıları farklı markalarda ve özelliklerde bulmak mümkündür. Termal aktarım (ribon) ve direkt termal olmak üzere 2 çeşit baskı sistemi ile baskı alınabilir. İhtiyaç alanına göre kullanıcı istediği şekilde baskı alabilir. Barkod yazıcılar her türlü kağıt kalitesine baskı yapabilmektedir. Yazıcı seçimi yapmadan önce bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Barkod yazıcılar, özellikle gıda ve giyim sektöründe sıkça ihtiyaç duyulan cihazlardandır. Bu cihazlar sayesinde ürünlere özel barkodlar belirlenebilir ve baskı alınabilir. Özel sert kâğıtları, makineye takılır ve ürün özelinde barkod yazdırma işlemi yapılabilir. Bir ürün satın alınırken kasadan geçmesi için barkoda ihtiyacı vardır. Bunlar, ürüne göre direkt paketlerin üzerinde geldiği gibi bir de market bazında düşünüldüğünde reyonlardaki etiketlere de basılabilir. Ayrıca sağlık sektöründe de barkod yazıcı modelleri sıkça kullanılır. Barkodlar sayesinde bir hastanın tüm işlemleri sistemsel olarak takip edilebilir, laboratuvar sonuçları incelenebilir. Sağlık alanında kimlik ile başvuru yapıldığında muayene olmadan önce barkodlu bir fiş verilir. Bu fiş, barkod yazıcılar sayesinde basılır. Sağlık sektörüne özel üretilen tasarımlar olduğu gibi genel anlamda pek çok farklı sektörde kullanılabilir olarak geliştirilen çeşitli modeller de mevcuttur. Sayfamızda ihtiyaca özel barkod yazıcı modellerine ulaşabilir uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Barkod Yazıcı Nedir?

Birbirine paralel dikey çizgiler ve bunların altında yer alan numaralardan oluşan barkod, pek çok sektörde ihtiyaç duyulur. Yurt içi alışverişlerde geçerli olduğu gibi yurt dışı ihracat süreçlerini de sistemsel olarak takip edilebilirliği artırdığından kolaylaştırır. Barkodun altında yer alan sayılar, rastgele değildir. Ülke kodu başta olmak üzere sırasıyla şu şekildedir; üretici, ürün ve kontrol kodları. Bu sayısal verileri bastırmak için de çeşitli özelliklere sahip yazıcı modelleri bulunur.

Barkod Yazıcılar Kullanımı

Barkod yazıcı kullanımı çeşitli amaçlara göre kendi içinde ayrılır. Yalnızca ürün barkodları değil, yaka kartı ve dosya etiketi gibi alanlarda da barkod kullanılabilir. Ayrıca konaklama sektöründe bileklikler üzerine de barkod basımı yapılır. Ofis ve depo alanlarında barkod kullanımı, ürün sınıflandırma açısından önemlidir. Barkodlar sayesinde sanal ortamda da ürün ve dosya takibi yapılabilir. Barkod okuyucuları sisteme tanımlattırıldığında her okunan barkodun detay bilgisine kısa sürede ulaşılabilir. Personel kimlik kartındaki barkod ve sonrasında zimmetine aldığı ürün veya dosyanın barkodu okutularak sistemde hangi ürün veya evrakın kime, ne zaman gönderildiği ve güncel bulunduğu yer gibi bilgiler kayıt altında tutulabilir. İhtiyaca yönelik seçilen modelin özelliklerine göre basit bir kurulum aşamasının ardından kolayca kullanıma başlanabilir.

Barkod Yazıcı Modelleri

Barkod yazıcı modelleri, masaüstü ve mobil olarak ayrılır. Masaüstü kullanıma uygun olanlar genelde sektör bazlı veya genel kullanıma yönelik güncel cihazlardır. Tek bir sektör ve tek amaca yönelik sabit kullanımlı barkod yazıcılar olduğu gibi daha büyük ve genele hitap eden, her türlü baskıyı alabileceğiniz barkod yazıcı modelleri de bulunur. Modele göre yalnızca yazı baskısı değil, firma logosu ve grafik gibi renkli baskılar da alınabilir. Masaüstü modeller arasında yer alan termal ve termal transfer özellikli modeller kullanışlı olmasıyla beğeni kazanır. Yoğun kullanımlar ve büyük firmalar için ise endüstriyel barkod yazıcı modelleri daha uygundur. Geniş ürün seçeneklerimizi sayfamızdan detaylı şekilde inceleyebilir ya da ihtiyaçlarınız için uzman ekibimizi arayabilirsiniz.

Barkod Yazıcılar Çeşitleri

Özellikleri ve kullanım alanlarına göre farklı çeşitte barkod yazıcılar vardır. Masaüstü modeller, ethernet kablosu ile bilgisayara bağlanabilir. Bazı yeni cihazlar ile mobil barkod yazıcılarda ise Wi-Fi özelliği sayesinde kablosuz olarak internete bağlanmak mümkündür. Böylece uzaktan bağlantı seçeneği ile cep telefonundan cihaza müdahale edilebilir ve bu şekilde baskı alınabilir. Modellerin öne çıkan detaylarından biri de kullananları etiket kesme zahmetinden kurtarmasıdır. Barkod yazıcısından bastırılan etiketler direkt olarak kesilmiş olarak çıkar. Bu da iş akışını hızlandırır ve pratiklik katar.

Barkod Yazıcı Fiyatları

Barkod yazıcı fiyatları ürünlerin modellerine ve sahip olduğu özelliklere göre değişiklik gösterir. Her bir modelin özelliği farklıdır ve dolayısıyla fiyatlar da buna göre belirlenir. Bazı modellerde yalnızca tek bir sektör düşünülerek tasarım yapılmıştır. Dolayısıyla yalnızca tek bir amaca hitap eder. Diğer yandan genele hitap eden daha büyük ve çoklu özellikli cihazlar da vardır. Cihazlardaki özellikler arttıkça fiyatlar da buna bağlı olarak değişir. Bazı modellerde direkt olarak cep telefonundan baskı alınabileceği gib bazılarında ise yalnızca bilgisayar bağlantısı ile işlem yapılabilir. Sektöre ve kullanım ihtiyacına bağlı olarak modeller arasından seçim yapılabilir. Dega Basım olarak sizlere kaliteli yazıcıları uygun fiyat seçenekleri ile sunuyoruz. Sayfamızı inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Barkod Yazıcı Özellikleri

Barkod yazıcılarına pek çok farklı alanda ihtiyaç duyulur. Yalnızca ürün etiketi basılırken değil kişi kimlik kartı, bileklik, alım, sevk ve gönderi etiketleri gibi alanlarda da barkod yazıcılar kullanılır Laboratuvar ve numune etiketleri ile reçetelerde de barkod etiketi basılır. Barkod yazıcı özellikleri de bu çeşitliliğe göre değişiklik gösterir. Manuel veya otomatik tasarımlar özellik bakımından birbirinden ayrılır. Otomatik tasarımlar, son teknoloji akıllı cihazlardır. Baskı alınan barkod bilgilerini hafızasında tutar ve yeniden basımı kolaylaştırır. Özellikleri aynı ancak gramajları farklı gıdalarda veya aynı özellikte olup renge ve modele göre farklı fiyatlandırılan ürün seçeneklerinde akıllı hafıza sayesinde yalnızca fiyat değiştirilerek yeni baskılar yapılabilir. Özellik olarak bakıldığında baskı şekli olarak ayrılan iki yöntem vardır. Bunlardan biri direkt termal diğeri ise termal transferdir. Direkt termal yazıcılar; toner, mürekkep veya şerit olmadan baskı yapılabilen cihazlardır. Termal transfer yönteminde ise bir şerit kullanılarak geniş çaptaki alanlara uygulama yapılabilir. Temelde ikisi de termal bir baskı kafası ile çalışsa da fark olarak termal transferde çok çeşitli medyalar kullanılabilir ve geniş çaplı alanlara baskı yapılabilir. Kalıcılık olarak bakıldığında da termal transfer daha dayanıklıdır. Ancak kağıt ve ortalama 6 ay süreli ihtiyaçlar için direkt terma yöntemini kullanan barkod yazıcılar tercih edilebilir.

  • En İyi Barkod Yazıcı Hangisi?

  • Hızlı ve Kaliteli Baskı İçin Barkod Yazıcı Hangisi?

  • Yüksek Performanslı Karekod Barkod Yazıcı Hangisi?