Barkod Yazıcı Nasıl Temizlenir?

0
1536

  Barkod yazıcı, üzerine bir miktar termal mum şeridin eritilip bir etiketin ya da kâğıdın üzerinde birtakım işaretler meydana getiren bir yazıcı çeşididir. Barkod yazıcı modelleri, genel olarak barkod etiketlerini ile beraber bazı farklı etiketleri de basmak amacıyla tercih edilir. 

  Üreticilerin büyük bir kısmı, şerit değişikliği yapıldığı zaman yazıcının baskı kafasının iyi bir şekilde temizlenmesini tavsiye eder. Düzenli şekilde barkod yazıcı temizliği yapmak, yazıcı kafasının sık sık değiştirilmek zorunda kalınmasını da engeller. Kafa kısmı, yazıcının en pahalı parçası olarak bilinir. Bu nedenle yenisinin alınması yerine mevcut olana iyi bakmak ve bazı tedbirler ile ömrünü uzatmak açısından temizlik son derece faydalıdır. Bu açıdan da istenilen kalitede baskı ve etiket yapabilmek için barkod yazıcı temizliği önem arz eder. 

  Barkod Yazıcı Temizliği Nasıl Yapılır?

  Barkod yazıcı temizliği yapmak, son derece basittir. İlk etapta yazıcının kapatılması gerekir. Ardından baskı kafasının erişim kapağını kaldırıp yazıcı açılmalıdır. Bu kısım, baskı kafasını, kâğıt makarasını, şeridini ve yazıcının diğer tüm bileşenlerini açığa çıkarır. 

  Şeridin kolay biçimde çıkarılabilmesi için öncelikle baskı kafasını serbest halde bırakan kolun itilmesi gerekir. Ardından da baskı kafasını görmek adına şerit, kenara çekilmelidir. Daha sonra tüysüz bezini izopropil alkol yardımı ile nemlendirmelisiniz.

  Mendilin nemlendirilen bölümü, düşük miktarda basınçla birkaç defa termal baskı kafası boyunca silinir. Bu silme işlemi, zaman içinde birikebilecek şerit tozu ile karbon birikimini ortadan kaldırır. Bu aşamada baskı kafasının kuruması için biraz beklenmesi gerekir. Sonrasında baskı kafasında bulunan şerit kablo değiştirilmelidir. Ardından da baskı kafasının ünitesini yerine geri itip kol, orijinal konumuna geri döndürülür. Yazıcının kafasının erişim kapısı kapatılıp gücü açılır. Son olarak da yazıcıyı test etmek adına bir barkod etiketi bastırılır.

  Barkod Yazıcı Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

  Barkod yazıcı temizliği, cihazların işlevlerini düzgün biçimde yerine getirebilmesi için büyük önem arz eder. Bu nedenle de belli dönemlerde mutlaka temizlik işleminin yapılması gerekir. Kirlenmiş ve içinde birtakım tozlar birikmiş yazıcı ile istenilen performans elde edilemez. Aynı zamanda etiketlerde silik çıkma gibi bazı olumsuz durumlar da meydana gelir. Tüm bunların haricinde gerekli zamanda temizlik yapılmaması durumunda yazıcı zedelenir. Bir süre sonra da yenilenmesi gerekir. 

  Barkod Yazıcı Kafasının Ömrü Nasıl Uzatılır?

  Barkod yazıcı kafası, cihazların hem en önemli hem de en pahalı araçları arasında yer alır. Bazı davranışlar ile bu yazıcıların kafasının kullanım ömrünü uzatmak mümkündür. Sık sık kafa değişimi yapmak, maddi açıdan zarar görülmesine neden olur. Aynı zamanda barkod etiketi alırken de zorluk yaşanmasına yol açar. Barkod yazıcı kafası ömrünü uzatmak için şunlar yapılabilir:

  • Düzenli olarak temizlik yapmak
  • Cihazları temiz ve kaliteli ortamlarda kullanmak
  • Baskı kafasının sıcaklığını doğru ayarlamak
  • Baskı plakasını temizlemek
  • Kullanılmadığı zamanlarda cihazı örtmek
  • Gerekli olan baskı hızını kullanmak
  [Toplam: 1   Ortalama: 4/5]

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here