Barkod Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
1569
barkod yazıcı
Barcode label printer with the labels ribbon, close-up. All about bar-codes in my lightbox:

  İşin verimliliği ve kalitesi açısından barkod makinesi seçimi oldukça önemlidir. Barkod makineleri çok çeşitli ortamlarda kullanılabilir. Kullanım alanı ve amacına göre makine tercihi yapılabilir. Markalar ve teknoloji özellikleri olarak farklı ürün seçenekleri vardır. Barkod makinesi gibi barkod etiketleri de ortam koşullarına ve kullanım amacına uygun olmalıdır. Bu ikilinin uyumu ve kalitesi iş verimliliğini doğrudan etkiler. Peki, sizin işinize en uygun olan performans kalitesi yüksek makineyi nasıl bulursunuz? 

  İşte size barkod makinesi alırken yardımcı olacak 5 püf nokta;

  Kullanım Amacı ve Kullanım Alanı Koşulları

  Barkod makinesini nerede kullanacaksınız ve kullanılan ortamın özellikle dikkat edilmesi gereken koşulları var mı? Bu ve benzeri konular makine seçiminde oldukça önemlidir. Örneğin; aşırı hava koşulları ya da sıcaklık değişimleri olan çalışma ortamı için farklı teknolojiye sahip makine tercih etmelisiniz. Barkod makinesini ne için, hangi amaçla kullanacaksınız? Dar bir alandaki bir makine üzerine etiket yazdıracaksanız buna göre makinenin boyutunu belirlemelisiniz. Kullanım alanı ve kullanım amacı barkod makinesi seçerken ilk dikkat etmeniz gereken noktalardır.

  Yazıcının İşlevselliği ve Güç Tüketimi

  Makinenin işlevselliği boyutuyla yakından ilgilidir. Geniş yüzeylere ebat olarak büyük etiketler basmak için farklı makineler tercih edilir. Makinenin işlevsel olması her türlü alanda her türlü kullanıcı için uygun olmasını sağlar. İşlevsel olmayan makine işinizi güçleştirir. Yaptığınız işe göre makinenin ne gibi özellikleri olması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Barkod yazıcının güç tüketimi de önemli bir konudur. Çok güç harcayan makine yerine daha az güç tüketimi olan makineler tercih edilmelidir.

  Bağlantı Türü ve Bağlantı Uyumu

  Barkod yazıcılar kablo ve kablosuz bağlantı şeklinde seçenekler sunar. Kablosuz makine seçerken firmanızın veri toplama standartlarını göz önünde bulundurmalısınız. Gerçek zamanlı ya da bulut üzerinden veri işleme olarak dijital işlemlerinizi yürütüyor olabilirsiniz. Envanter sisteminin özelliklerine göre barkod yazıcının bağlantı özellikleri belirlenmelidir.  Örneğin; mobil geniş bant bağlantısı nereye gidilirse gidilsin yazıcının aynı şekilde çalışmasını sağlayan bir bağlantıdır. Kablo bağlantı yazıcının bilgisayar gibi makinelerle bağlantı kurması açısından önemlidir.

  Barkod Yazıcının Ekran Özellikleri

  Tüm barkod yazıcılar bir ekrana sahip olmaz. Genellikle dokunmatik ekranlı yazıcılar işlem geri bildirimi gerektiği alanlarda tercih edilir. Barkod yazıcın ekran özelliklerinin sizin işinizle uyuşması gerekir. Barkod yazıcının ekranı olursa çalışanlar hata yaptıklarını anında görüp düzeltebilir. Ekranı olmayan yazıcılar da hızlı işlem açısından pratik olabilir. Kullanım sıklığı, kullananların nitelikleri yazıcının ekran tercihini belirlemenize yardımcı olacak kriterlerdir. Fazla eğitim gerektiren karmaşık ekranlar çalışanları zorlayabilir. Kendi teknolojilerinizle makinenin teknolojilerinin uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

  barkod makinesi

  Baskı Çözünürlüğü ve Baskı Kalitesi

  Baskı yazıcılarda basılan etiketlerin görünürlüğü ve okunabilirliği yazıcı ve etiket kalitesine bağlıdır. Baskı çözünürlüğü makinenin baskı kalitesini belirler. Etiketlere istediğiniz şeyi bastırabilirsiniz. Ancak makinenin de bu baskı kalitesini desteklemesi gerekir. Makinelerin baskı kalitesini anlamak için inç başına düşen nokta sayısına bakmalısınız. Bu sayının yüksek olması demek çözünürlüğün de daha iyi olması demektir. Yüksek çözünürlü barkod makinesi her zaman yaptığınız işi kolaylaştırır. Baskı çözünürlüğü iyi olmazsa yaptığınız iş de iyi olmaz. Barkod makinesinde baskı kalitense de çok dikkat etmek gerekir.

  Baskı hacmi, maksimum etiket boyutu, baskı yöntemi ve uyumluluk dikkat etmeniz gereken diğer önemli detaylardır. Baskı yöntemi doğrudan termal, termal transfer ya da renkli olabilir. Buna göre makine seçimi yapılmalıdır. Sistem uyumu asla es geçilmemesi gereken bir konudur. ERP ya da SAP sistemiyle çalışıyorsanız buna uygun bağlantı, sürücü türüne göre seçim yapmalısınız.

  [Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here