Barkod Font

0
3870
barkod etiketi yazi fontu

  Barkod Font, barkodların benzersiz olmasını sağlayan eşşiz göstergelerdir. Barkod fontlar sayesinde her ürünün bir barkodu olur ve sisteme okutulması durumunda ürünler kolayca bulunur. Yazar kasalarda ödeme kolaylığı sağlayan, okuttuğun anda ürünün fiyatını gösteren bu barkodlar oldukça kullanışlıdır. Çevrede fark edilmese de, kullanılan her üründe yer alan bu fontlar kolayca elde edilebilir.

  Barkod Font

  Barkod fontları ülkelere, ürünlere, firmalara göre numaralandırılır. Örneğin 869 ile başlayan bütün barkod fontlar Türkiye’ye aittir. Barkodlar, ürünün Türkiye’de üretildiğini gösterir. Yeni bir ürüne barkod font oluşturmak, birçok firma tarafından kolayca yapılmaktadır. İnternet üzerinden başvuru yapılarak barkod fontlar oluşturulabilir. Barkod font yazıcıları ile çıkarılabilir. Kimisi ücretli, kimisi ücretsizdir. Aralarında çok bir fark bulunmamaktadır fakat ücretsizini elde etmek için, belirli bir süre beklemek gerekirken ücretliyi oluşturmak çok kısa sürecektir.

  Ücretsiz barkod fontu birkaç işlem ile bilgisayar başından da yapılabilir. Öncelikle bu fonu oluşturmak için ücretsiz birkaç uygulama indirilip üzerinde çalışılmalıdır. Tabi bunun için bilgisayar sisteminin ve windows tipinin barkod oluşturulacak uygulamaları kaldırması gerekmektedir. Barkod yazı tipi girilip şekillendirildikten hemen sonra, barkod kullanıma hazır hale gelecektir. Barkod yazıcılar tarafından çıktısı alınan barkod artık kullanılabilir. Bu işlem biraz uzun sürebilir ve yorucu olabilir. Özellikle birden fazla oluşturulacak olan barkod fontlarında, ücretli olarak sipariş verilmesi daha mantıklı olacaktır. Aksi takdirde, bilgisayar başında günler harcanabilir. Gerek indirilen uygulamaların yavaşlığı, gerek bilgisayarı yavaşlatması ve bekleme süreci, oldukça sıkıntılı ve yorucu geçecektir. Yine de uğraşmak isteyen, ücretsiz bir şekilde barkodunu hazırlayabilir.

  Ücretsiz Barkod Fontu Oluşturma İpuçları

  Öncelikle barkod fontu oluşturma işlemini kısaca aktarmakta fayda var. Microsoft Access, Micrsoft Excel, MS Word ve QuickBooks gibi True Type olarak adlandırılan programlarda desteklenen birkaç uygulama indirildikten sonra, işlem başlatılır. İşlemin devam süreci ise, barkod yazı tipinin girip şekillenmesi ile devam etmektedir. Barkod yazı tipi girilirken, yazının başına “*” işareti eklenmelidir. Microsof Word ile hazırlanan barkodlarda, uygulama barkodu kullanışsız hale getirebilmektedir. Bu nedenle ya çok dikkat edilmeli, tekrar tekrar kontrol edilmelidir. Ya da Wordpad kullanılmalıdır. Wordpad barkoda zarar vermemekte ve daha kolay anlaşılabildiği için, zamandan tasarruf etmektedir. Her bilgisayarda bulunmayan bu uygulama Gezginler sitesinden kolayca indirilebilir.

  Ücretsiz barkod oluşturma ipuçları bunlardır. Bu iş için kendim uğraşırım, başkalarına para ödemem diyorsanız tercih edebilirsiniz. Fakat uzun ve yorucu bir işlem olduğunu tekrardan hatırlatmakta fayda vardır.

  [Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here