Barkod Etiketi Nedir?

0
1799
barkod etiketi nedir

  Satışı yapılan ürünler ile ilgili doğrudan bilgi almayı sağlayan barkod etiketleri, okuyucu sisteminde tanımlanarak çalışır. Ürünün fiyatı, üretim yeri, kulanım süresi gibi bilgiler bu etiketler üzerinde yer alabilir. Birbirinden farklı ebatlarda üretilebilen barkod etiketleri kullanım alanının yanı sıra kullanım amacına göre de farklı özelliklere sahip olabilir. Bu etiketler sticker özelliğine sahiptir. Kolaylıkla istenen yüzeye yapıştırılabilir. Ancak etiketin kullanılacağı yüzeye göre etiket malzemesi ve yapışkan türü belirlemek gerekir. 

  Barkod etiketlerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Ürün çeşitliliğine göre barkod etiketi çeşitliliği de artar. Barkodun yapıştırılacağı yüzey ve etiketin bu yüzeyde ne kadar kalması gerektiği barkod seçimindeki önemli detaylardır.

  Barkod Etiketi Nerede Kullanılır?

  Sayısız ürün çeşidi ve ürünlerin depolama, satış gibi birçok süreci olduğuna göre barkod kullanım alanları da sayısızdır diyebiliriz. Barkod sistemleri farklı sektörlerde farklı amaçlar için kullanılabilir. Demirbaş kontrolleri, perakende satış süreçleri, kalite kontrolleri, depolama ve sevkiyat veya stok kontrolleri süreçleri gibi alanlar öne çıkan kullanım alanlarıdır. 

  Raflardaki ürünlerden fabrikadaki demirbaşlara kadar birçok alanda barkod etiketleri işleri kolaylaştırır. İş verimliliğini artıran barkod etiketleriyle hızlı ve kolay çalışmak mümkün olur. Bu sebeple de barkod etiketleri modelleri çok geniştir. İş alanına, kullanım amacına ve kullanılacak ortam koşullarına göre etiket çeşitleri bulunur. Barkod yazıcılar aracılığı ile kullanılan etiketlerin kalitesi de iş verimliliğini etkiler.

  Barkod Etiketi Yazıcı Nedir?

  Etiket yazdırma amacıyla kullanılan barkod yazıcılar işlerin hızını ve performansını etkileyen bir araçtır. Barkod yazıcılar çok çeşitli özelliklere sahip olabilir. Farklı markaların farklı boyutlarda ve farklı teknolojik özelliklerde makine seçenekleri vardır. Yapılan işin nerede yapıldığı, barkod etiketinin hangi yüzeylere hangi koşullarda yapıştırılacağı yazıcı seçimini etkileyen detaylar arasında yer alır. 

  Barkod yazıcılar ve barkod etiketleri uyumlu ve yüksek kalitede olmalıdır. Hem yazıcı hem de etiket baskı kalitesini, hızı ve performansı etkiler. Ortam koşulları ve kullanan kişilerin niteliklerine göre yazıcı özellikleri belirlenebilir. Barkod etiket yazıcılarda baskı çözünürlüğüne, baskı yöntemine, ekran özelliklerine, makine işlevselliğine ve bağlantı uyumuna dikkat etmek gerekir. 

  barkod etiketi nerede kullanilir

  Barkod Etiketinin İş Verimliliğine Etkisi Var mı?

  Barkod yazıcı ve barkod etiketi aynı derecede iş verimliğine etki eder. Yüksek kalitede ve doğru seçilen etiketler iş verimliliğini artırır. Eğer etiket makineye, baskı yüzeyine, kullan süresine göre tercih edilmezse işe yaramaz. Yani işlerin yürümesini engeller. Doğru ve kaliteli etiket seçimi ise işleri hızlandırır ve kolaylaştırır. Üstelik barkod etiketleri müşteri açısından çok önemli bir detaydır. 

  Barkod etiketinin okunabilirliği ve dayanıklılığı ürünün müşteriye ulaşım sürecinde etkili bir faktördür. Hem stok ve depolama gibi süreçler de hem de rafta sergilenme gibi süreçlerde etiket kalitesi ürün kalitesini etkileyen bir detay olarak öne çıkar. Barkod etiketleri kullanım alanına, kullanım amacına, yapışkan özelliğine ve diğer iş performans detaylarına göre seçilmelidir.

  Barkod Etiketi Çeşitleri ve Seçim Önerileri

  Barkod etiketleri kullanım özelliklerine göre farklı seçenekler sunar. Kuşe etiketler, termal veya eko termal etiketler, lamine termal ve şeffaf etiket gibi birçok etiket seçeneği bulunur. 

  Barkod etiketi seçerken her şeyden önce kullanım amacı ve kullanım alanı belirlenmelidir. Etiketin hangi malzemeden yapıldığına bakmalısınız. Sizin iş süreçleriniz hangi ortam koşullarında gerçekleşiyorsa buna dayanıklılık özelliği olan etiketleri tercih etmelisiniz.

  • Kullanım alanı ve amacını belirleyin.
  • Etiket malzemesinin özelliklerine bakın.
  • Etiket yapışkanının nasıl olması gerektiğine karar verin.
  • Yazıcıya uyumlu etiket tercihi yapın.
  • Yeni teknolojilerle üretilen çeşitlere göz atın.
  • Kesinlikle uzman firmadan destek alın.
  [Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here